فناوری QLED چیست

مدتی است که تلویزیون های QLED سامسونگ به بازار عرضه می‌شوند و در بازارهای داخلی نیز آن را با نام تلویزیون‌های کیولد می‌شناسند، اما این نسل از تلویزیون‌ها چه قابلیت‌هایی دارند؟
تلویزیون QLED نسل جدیدی از تلویزیون‎های رده ‏بالای سامسونگ است که نام آن در فارسی به صورت کیولد تلفظ می‎شود. اما این نامگذاری از کجا آمده و مفهوم آن چیست؟ در ادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

فناوری QLED چیست ؟

شکل- فناوری QLED چیست

فناوری QLED چیست

فناوری QLED چیست ؟شرکت سامسونگ اولین برندی بود که در سال ۲۰۱۵ تلویزیون‎هایی را با قابلیت HDR عرضه کرده و از همان زمان نیز روی بهبود کیفیت تصویر این محصولات از نظر روشنایی، کنتراست و رنگ کار کرده است.

شاید بتوان گفت نقطه عطف این تلاش‎ها، طراحی و عرضه سری QLED بود. به صورت خلاصه می‏‌توان گفت QLED مخفف کوانتوم دات ال ای ‎دی است، اما مهمترین و نوآورانه‎ترین بخش این فناوری همان Q ابتدای نام است که معرف فناوری کوانتوم دات سامسونگ است. کوانتوم دات یا ذرات کوانتوم در واقع روشی نوین برای تولید رنگ و جایگزین روش‎های ناکارآمد معمول در دنیای تلویزیون است که از لایه‌ایی از فسفر زرد برای درخشش رنگ استفاده می‎کردند.
ذرات کوانتوم مورد استفاده در این فناوری دارای قطرهایی بین ۲ تا ۱۰ نانومتر هستند و بسته به اندازه خود، رنگ‎های مختلفی را تولید می‎کنند. مثلا کوچک‎ترین ذره بیشتر رنگ آبی و بزرگترین ذره بیشتر رنگ قرمز را تولید می‎کند. اما تمایز اصلی این فناوری در آنجا است که هرکدام از این ذرات می‎توانند رنگ اصلی خود را با دقت و غنای بسیار بیشتری، در مقایسه با LEDها، تولید کنند.


قابلیت‌های تلویزیون های QLED سامسونگ

استفاده از فناوری کوانتوم دات در تلویزیون‏‌های سامسونگ سابقه بلندی دارد، اما در سال ۲۰۱۷ نسل جدیدی از محصولات این شرکت عرضه شد که جدا از فناوری کوانتوم دات، قابلیت‎های بسیار گسترده‌‏تری داشته و توانست کیفیت تصویر را در صنعت تلویزیون یک پله ارتقا دهد به همین دلیل شرکت سامسونگ تصمیم گرفت بجای نام معمولی SUHD، سری جدید تلویزیون‏‌های بالا رده خود را با نام QLED عرضه کند.
اصلی‏‌ترین نوآوری در این سری جدید قرار گرفتن ذرات کوانتوم دات در یک غلاف فلزی بود که حداقل ۳ مزیت را به همراه داشت.

سه مزیت این فن آوری

فناوری QLED چیست ؟

مزیت اول، این کار ذرات را در برابر اکسیداسیون و در نتیجه کاهش کیفیت تصویر به مرور زمان، تا حد بسیار زیادی ایمن می‏‌کرد.

مزیت دوم، ذرات کوانتوم دات با غلاف فلزی در تلویزیون های QLED سامسونگ امکان تولید حجم رنگ ۱۰۰ درصد را برای اولین بار در صنعت تلویزیون فراهم کرد.

منظور از حجم رنگ ۱۰۰ درصد امکان نمایش ۱۰۰ درصد طیف رنگی در تمام سطوح روشنایی تصویر است، به این معنی که اهمیت ندارد روشنایی تصویر چقدر کم و یا زیاد باشد، تلویزیون QLED شما تمامی رنگ‌ها را بدون حتی از دست رفتن یک درصد از طیف رنگی نمایش می‌دهد.

فناوری QLED چیست ؟

مزیت سوم بیشنیه روشنایی ۱۵۰۰ نیت است. تلویزیون های QLED سامسونگ که از پخش HDR پشتیبانی می‌کنند با قابلیت نمایش روشنایی ۱۵۰۰ نیت کوچکترین جزئیات را در دل تصویر برای بیننده نمایان می‌سازند.

چهارمین مزیت که البته شاید کم اهمیت‌تر از سایر ویژگی های آن نباشد آن است که در تلویزیون های QLED سامسونگ علی‏‌رغم بالا بودن میزان نور و رنگ در تصویر، صفحه تلویزیون در برابر مشکل پیکسل سوختگی کاملا ایمن است.

برخلاف بسیاری از فناوری‏‌های موجود در بازار، وجود تصاویر ثابت مانند لوگوی شبکه یا بخش‎های ثابت بازی ویدیویی، برای مدت بسیار طولانی، هیچ مشکلی را برای تلویزیون ایجاد نکرده و اثر مات آن‌ها روی صفحه باقی نمی‎ماند.
منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم