فناوری نمایشگر QD-OLED چیست

فناوری نمایشگر QD-OLED یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌هایی است که ترکیب QLED و OLED را برای ساخت بهترین تلویزیون‌های بازار به‌خدمت می‌گیرد.

شکل- فناوری نمایشگر QD-OLED چیست

فناوری نمایشگر QD-OLED چیست و چرا دنیای تلویزیون‌ها را متحول می‌کند؟

فناوری های جدید تلویزیون – خیلی سخت است که یک نمایشگر بخواهد رنگ‌هایی شاداب‌تر و روشنایی بیشتری از آنچه تلویزیون‌های پرچمدار QLED ارائه می‌کنند را به‌نمایش بگذارد. در سمتی دیگر، ارائه سطوح سیاه دیوانه‌کننده، رنگ‌های بسیار غنی و کنتراست باورنکردنی تلویزیون‌های OLED هم برای دیگر تلویزیون‌ها دشوار است. اما اگر یک تلویزیون‌ساز تصمیم بگیرد که از هر دو این تکنولوژی‌های تصویر شگفت‌انگیز استفاده کند چه می‌شود؟ خبر جذاب این که این اتفاق رخ داد است و نتیجه آن هم تولد فناوری نمایشگر QD-OLED است.

این فناوری ترکیبی می‌تواند سطح خوبی از روشنایی، کنتراست باورنکردنی و طیف رنگی بسیار وسیعی را به‌نمایش بگذارد.

فناوری نمایشگر QD-OLED چیست؟

QD-OLED یک تکنولوژی صفحه نمایش هیبریدی است که از کیفیت چشمگیر تلویزیون‌های OLED استفاده می‌کند و از طریق فناوری کوانتوم دات، روشنایی و رنگ آن را بهبود می‌بخشد. این فناوری هیبریدی، تلویزیونی را به‌وجود آورده که سطوح کنتراست خیره‌کننده و سطح عمیقی از سیاهی را به‌نمایش می‌گذارد و در عین حال سطوح روشنایی بیشتری از هر چیزی که تاکنون از یک پنل اولد دیده‌ایم را ارائه می‌نماید.

پنل QD-OLED نقاط ضعف اولد را پوشش می‌دهد
تکنولوژی QD-OLED که برخی شرکت‌ها آن را با نام QD Display می‌شناسند، راهکار مناسبی است که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد نقاط ضعف پنل‌های اولد را برطرف کنند. “QD” اول نام این پنل در واقع از Quantum Dot یا کوانتوم دات آمده است. این پنل‌ها می‌توانند روشنایی یک پنل اولد را افزایش دهند و با حذف فیلتر رنگی، می‌تواند رنگ‌های شاداب‌تری را به‌نمایش بگذارد.

آیا پنل‌های کیودی-اولد ارزان‌تر می‌شوند؟

ممکن است چندین سال طول بکشد، اما احتمال اینکه تولید این تلویزیون‌های مدرن نسبت به تلویزیون‌های سنتی اولد کمتر شود، زیاد است. خلاص شدن از شر فیلتر رنگی، یکی از بهترین راه‌های کاهش پیچیدگی و متریال مورد نیاز برای ساخت این پنل‌ها است . و این می‌تواند به‌معنای کاهش هزینه‌ها باشد.

اینکه پنل‌های QD-OLED مصرف انرژی را کاهش می‌دهند و در عین حال همان روشنایی پنل‌های OLED را ارائه می‌کنند، خیلی خبر خوبی است. تولید انرژی کمتر می‌تواند هزینه تولید سایر قطعاتی که باید زیر بار انرژی بیشتری بروند را هم بکاهد. همه این‌ها فرض را بر این می‌گذارد که سرمایه‌گذاری تلویزیون‌سازان روی این پنل‌ها بیشتر خواهد شد و به‌زودی شاهد ارزان‌تر شدن تلویزیون‌های کیودی-اولد خواهیم بود.

در حال حاضر قیمت نسخه ۵۵ اینچی تلویزیون Samsung S90C که به این فناوری مجهز است، ۱،۹۰۰ دلار بود . و حالا به ۱،۳۰۰ دلار کاهش پیدا کرده است. مدل ۷۷ اینچی آن هم اخیرا از ۳،۶۰۰ به ۲،۵۰۰ دلار کاهش داشته است. به‌تازگی کمپانی رد مجیک هم از یک مانیتور گیمینگ QD-OLED با ابعاد ۴۹ اینچی و قیمت ۱،۲۷۰ دلاری رونمایی کرده است.

QD-OLED display technology

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم